Friday, 9 May 2014

8 planet wokół Słonca

The Family of the Sun


 Osiem planet wokół Słońca
Ich wędrówka nie ma końca
Merkury, Wenus, Ziemia, Mars
Jowisz, Saturn, Uran, Neptun
Wokół Słońca krążą wszystkie
Czy ty znasz je? Oczywiście!

**

The family of the Sun, the family of the Sun
Here are eight planets in the family of the Sun...

 Eksplorujemy temat na różne sposoby - tutaj na słodko
We are exploring the subject in multiple ways, a sweet way as well

***

 Mama polowała, polowała aż upolowała na allegro różne koraliki, które mają przypominać planety Układu Słonecznego. Szczególnie dumna jest z Ziemi i z pasiastego Jowisza. Czarny talerz w kropeczki znalazł nowe zastosowanie :)

Na życzenie czytelników - podaję czego szukać na Allegro:
Merkury - koraliki naturalne czerwone tygrysie oko K592
Wenus - kamień opal kula 12 mm
Ziemia - howlit 8740

Mars - czerwony sznur koralików, nie umiem znaleźć (ok. 8 mm)
Jowisz - muszla kula 20 mm
Saturn - bursztyn (prasa) kula 18 mm (w tej chwili nie widzę w sprzedaży)
Uran - turkus kula 14 mm
Neptun - sodalit kula 14 mm

Mummy's managed to hunt down all the beads representing the Solar System planets on allegro (Polish e-bay). She's especially about the bluey Earth and stripy Jupiter :).
And the black spotty plate got a new life too.Układamy po kolei: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, pas planetoid (w tym dużo lodu), Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i pas Kuipera.
So there we go: Sun, Mercury, Venus, Earth, Mars, planetoid belt (with chunks of ice), Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune, and the Kuiper belt.

***


Inne wykorzystanie koralików - drugi zestaw. Gąbka, kołeczki golfowe, koraliki oraz precyzyjne ćwiczenie małej motoryki podczas delikatnego układania planet.
A different approach to the beads (set 2). We needed some foam, golf tees, beads and a very precise small motor skills exercise was born.

Tuesday, 6 May 2014

Edukacja w wolności (pl)


Lubimy tu uczenie się bez przymusu, w wolności, przez zabawę, poprzez doświadczanie i kontakt z innymi. Lubimy uczenie się, a nie nauczanie, podążanie za zainteresowaniami, we własnym tempie, bez narzuconego rozkładu jazdy. Lubimy naukę bez ocen, bez kar i nagród, naukę pełną radości, wynikającą z ciekawości, nietłumionej oczekiwaniami innych.
Mamy tu też przekonanie, że w takich warunkach łatwiej kształtują się takie cechy jak odpowiedzialność za siebie i innych, szacunek, wewnętrzna motywacja czy poczucie własnej wartości. Wierzymy, że w takich warunkach dzieci są szczęśliwe.

Na mapie Wrocławia pojawiąją się światełka - miejsca, w których można uczyć się w wolności. My tutaj niezmiennie kibicujemy Szkole Montessori, ale od jakiegoś czasu także mocno trzymamy kciuki za Mozaikę - Wrocławską Wolną Szkołę.
Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się jak można uczyć się w szkole demokratycznej - Mozaika zaprasza 10.05 o 11:00 na Piknik w Parku Południowym. Więcej informacji pod mozaikowym linkiem :)

Kontakt z Mozaiką: info@edukacjawwolnosci.pl