Sunday, 18 January 2009

Snow, off-pisting and... a bent snowman ;-)

Czyli o białym szaleństwie, jeździe off-piste i... przegiętym bałwanie

One of the recent mornings I woke up to see a stunning view outside my bedroom window! Couldn't quite work out what it was due to very limited experience in this world. Dad did his morning tour with me to the window to inspect the garden and it was all white. Mom explained it was SNOW and WINTER. From what I managed to work out - Winter is this person living Outside and Coming with Visits. She also seems to make Mom a bit twitchy about taking me for walks. Interesting... Maybe this Winter Bites? ;-)
However, after a bit of a discussion and running back and forth between Me and the thermometer - a decision was made to pack me into some fluffy garments and load me into my personal 4-wheel drive - to pay a visit to Winter. I have to say that this experience and all the ones that followed, were hugely pleasant, although I can't say I remember an awful lot due to the rocking effects of sliding on the snow.

Pewnego ranka gdy obudziłam się, ujrzałam piękny widok za oknem mojej sypialni! Nie bardzo umiałam zaklasyfikować to co zobaczyłam, z uwagi na ograniczone doświadczenie życiowe. Tato jak zwykle zaprowadził mnie do okna w celu przeprowadzenia wspólnej wizji lokalnej naszego ogrodu, a tam - wszystko białe! Mama wyjaśniła mi, że to ŚNIEG i ZIMA. Z tego co się zdążylam zorientować - Zima to osoba mieszkająca Na Dworze i Przychodząca z wizytą. Zima również przyprawia Mamę o pewną nerwowość w kwestii wyprowadzania mnie na spacer. To bardzo ciekawe... Może ta Zima Szczypie? ;-) Po burzliwej dyskusji i bieganiu między Mną a termometrem - podjęto jednak decyzję, żeby zapakować mnie w kudłate ciuszki i wsadzić do mojego osobistego 4WD* w celu złożenia wizyty Zimie. Muszę przyznać, że zarówno to jak i następne doświadczenia były wyjątkowo przyjemne, choć nie za wiele z nich pamiętam ze względu na bujanie towarzyszące ślizganiu się po śniegu.

* pojazd z napędem na cztery koła

No comments:

Post a Comment